modřínové fošny

MODŘÍNOVÁ PRKNA – VLASTNOSTI

Modřínová prkna z modřínu opadavého jsou výsledkem pomalejšího růstu kvalitnější než jiné jehličnany díky úzkým ročním letokruhům se vzdáleností mezi letokruhy pouze mezi 1–1,5 mm. Kromě toho existuje jasný rozdíl mezi jádrovým a bělovým dřevem a podíl jádrového dřeva může často činit více než 90%. Jádrové dřevo je samo o sobě trvanlivé a dřevo modřínu evropského se proto často používá jako náhrada za dřevo impregnované tlakem.

Modřín je po celou dobu růstu levotočivý, na rozdíl od smrku a borovice, které jsou nejprve levotočivé a poté pravotočivé. To znamená, že se modřín více kroutí, což klade větší nároky na upevnění modřínové fasády.

Suky jsou černohnědé a ve dřevě se mohou objevit kapsy z pryskyřice.

MODŘÍNOVÉ FOŠNY – ZPRACOVÁNÍ A OCHRANA

Díky velkému podílu jádrového dřeva mají modřínové fošny větší trvanlivost než borovice a smrk, aniž by dosáhl stejné trvanlivosti jako borovice impregnovaná tlakem. To je zvláště výrazné tam, kde je dřevo v přímém kontaktu s půdou nebo cihlami / betonem. V těchto oblastech je nutné použít dřevo impregnované tlakem, aby se dosáhlo přijatelné trvanlivosti.

Modřínové fošny lze impregnovat tlakem, a to by mělo být provedeno vždy, pokud bude dřevo v přímém kontaktu s půdou nebo cihlou / betonem. Tlaková impregnace je však pouze ve vnějším běli, a proto je ochranný účinek pro modřínové fošny omezený.

Veškeré dřevo musí být v maximální možné míře chráněno „strukturální ochranou“, což znamená, že plánujete a stavíte tak, aby bylo dřevo odvětráváno a voda byla odváděna tak, aby materiál mohl vyschnout.

Dřevo je přírodní materiál a nakonec zešedne. Je dobré chránit dřevo za sucha vhodnými prostředky na ochranu dřeva – buď lakem nebo transparentními prostředky na dřevo. Je důležité však vědět, že se modřínové fasády obtížně ošetřují prostředky na ochranu dřeva na bázi vody.

 

Modřínové fošny vyrobíme také s přírodní hranou jako neomítané . Fošny z modřínu  je možné použít a zabudovat přímo do dřevěných konstrukcí i například po sušení, hoblování, kartáčování atd.  Na přání zákazníka dodáme hoblovaná, broušená, frézovaná – hrany do radiusu.

 
 
 
 
 
 

modřínové fošny

 

 

 

modřínové fošny cena 0 hoblované 0 sušené

 

modřínové latě, prkna, fošny trámy

 
 
 

Pošlete nám rychlou poptávku

     
     
     

    Najdete nás také na: