dubové trámy

PROČ A K JAKÉMU ÚČELU ZVOLIT PRÁVĚ DUBOVÉ TRÁMY ?

 

 

 

Dubové trámy a hranoly slouží na výrobu dřevěných konstrukcí, ale také jako vkusný masivní prvek v zahradách a parcích. Trámy z dubu jsou velmi pevné i trvanlivé s velmi pěknou kresbou a strukturou. Pevnost dubových trámů je pro velkou hustotu dubu větší než trámů z jehličnatého dřeva, využívají se tedy mimo jiné i pro větší zatížení. Používají se také z estetických důvodů , dřevo je zbarvené do hněda s krásnou a dekorativní kresbou. Dub obsahuje vysoké množství tříslovin, při řezu má výraznou a nezaměnitelnou vůni. Délky dubových trámů jsou na celé metry až do délky 10m. Rozměry dubových trámů je možné vyrobit až do dimenze 350x400mm. Připravíme individuální rozměry a délky dubových hranolů dle požadavků.

 

Levnější varianta trámů pro exteriér i interiér jsou výrobky z modřínu – modrinove.cz .

 

DUBOVÉ DŘEVO DO ZAHRADY – ZAHRADNÍ PRAŽCE

Pražce z dubu jsou neuvěřitelně odolné a očividně vydrží ještě mnoho let a s věkem budou ještě krásnější.  Pražce umíme vyrobit se čtyřmi ostrými hranami nebo jen s potřebnou pohledovou hranou, či stranou. Na ostatních hranách může zabíhat díky větší křivosti dubového dřeva oblina s kůrou.

 

Volba pražců z dubového dřeva je čistý způsob úpravy vaší zahrady.

 

Ať už potřebujete cokoli, ohraničení, zeleninový  nebo květinový vyvýšený záhon, schody, posezení nebo dokonce rybník, pak jsou naše pražce z dubového dřeva jako stvořené pro váš projekt.

 

 

JE LIBO DUBOVÉ TRÁMY PRO STAVBU VYVÝŠENÝCH ZÁHONŮ  ? 

 • Vyvýšený sázecí záhon je ideální pro ekologicky šetrného zahradníka, ideální pro zeleninové záhony, pokud uvažujete o soběstačnosti, nabízí více prostoru pro pěstování květin a plodů nebo dokonce vytváří krásný okrasný prvek.

 

 • Jsou dokonalým způsobem, jak do vaší zahrady zavést jiný druh půdy a mohou pomoci zlepšit odvodnění rostlin. Jejich relativně malá plocha také usnadňuje práci a údržbu.

 

 • Nabízíme řadu tvarů a velikostí, které vyhovují vašim potřebám a dostupnému prostoru, s předřezanými dřevěnými komponenty, díky nimž je jejich výstavba rychlá a snadná.

 

DUBOVÉ DŘEVO DO ZAHRAD - DUBOVÉ ŘEZIVO DO ZAHRADY - VÝROBA

 

DUBOVÉ KOSTKY

Dubové trámy ve tvaru kostky je dalším doplňkem a mají mnoho využití jak v interiéru, tak i v exteriéru. Na zahradě slouží jako vynikající sezení nebo dokonce jako architektonické předměty nebo sokly pro vaše zahradní ozdoby nebo květináče.

 

 Dodáváme různé velikosti v závislosti na průměru stromu, ze kterého jsou řezány.

Všechny kostky krásně stárnou, což má za následek zvětralé změny, jako jsou malé rozdělení a zvětšené detaily zrna. Rovněž stárnou do ohromující stříbřitě šedé a vydrží neuvěřitelně dlouho.

 

Můžete také použít kostky uvnitř. Vyschnou o něco rychleji, ale vypadají stejně skvěle.

 

 

 

 

 

JAKÉ DUBOVÉ TRÁMY PRO VÁS MUŽEME VYROBIT V ZÁVISLOSTI NA ÚČELU POUŽITÍ ?

 

rustikální vzhled s větším podílem suků a zabíhajících oblin

 

dubové trámy selského stylu svým vzhledem zvýrazňují přirozenou krásu dubového dřeva bez dokonalého průmyslového ostrohranného opracování. Takto opracované trámy Vás přenesou o několik století vzad do doby, kdy se nekladl důraz na dokonalost. Více či méně zabíhající kraje zbavené kůry, malé i velké zdravé suky připomínají při každém pohledu na tento krásný kus dřeva, že na počátku byl desítky ba stovky let rostlý strom s přirozeným zakřivením stoupajícím za světlem s košatým rozvětvením v koruně stromu. K výrobě dubových trámů rustikálního vzhledu se používají kmeny s větším počtem odříznutých větví  (suků) a ne zcela rovné.

 

Rustikální dubové trámy je vhodné použít u větších čtvercových a obdélníkových dimenzí 150mm a více např. v podobě masivní lavice, stolu, designového prvku v interiéru i exteriéru.

 

 

 

pohledový ostrohranný vzhled s menším počtem suků

 

Při výrobě pohledových dubových trámů a hranolů klademe důraz na kvalitu zpracování, aby všechny hrany byly ostré bez oblin a velkého množství větších suků. Pohledové dubové trámy svým čistým vzhledem a kvalitou ukazují na majestátnost dubového dřeva a jsou vhodné pro konstrukční a luxusní designové prvky různých malých i velkých stavebních prvků.

 

K výrobě pohledových dubových trámů se používají kmeny v pořadí první a druhé kusy od spodní části stromu s menším počtem odříznutých větví (suků) a minimálním zakřivením.

 

Pohledové dubové trámy a hranoly je vhodné použít i u menších čtvercových a obdélníkových dimenzí 80mm a více např. masivní židle, stoly, designového prvku v interiéru i exteriér – altány, pergoly, pohledové krovy a další masivní konstrukce

 

 

DUBOVÉ TRÁMY - TRÁMY Z DUBU - TRÁMY DUB - HOBLOVANÉ - VÝROBA

 

Čerstvě řezané (katrované) dubové trámy s neurčenou vlhkostí

 

Nevýhodou použití dále nezpracovaného řeziva může být vysoký podíl vody a následné objemové změny a deformace při sesychání do rovnovážné vlhkosti. Vyšší obsah vody může být také problematický z hlediska zvýšeného rizika napadení dřevokazným hmyzem, plísněmi i houbami, u dubu je toto však v malé míře, jelikož dub je odolný prosti tomuto napadání.

 

Při nákupu surového řeziva je dobré vybrat správnou kvalitu vhodnou pro daný druh použití. Obecně platí, že středové řezivo, ideálně radiální bez obsahu dřeně bude nejpevnější a nejstabilnější.

 

Naproti tomu zabudování prvků z nevysušeného dřeva s obsahem dřeně může způsobovat nežádoucí efekty ve formě kroucení, výsušných trhlin atp.

 

Tento produkt základního pilařského zpracování neztrácí svou oblibu u tradičních tesařských konstrukcí, kde se uplatňuje poměrně široká škála rozměrů průřezu – jejich použití je u altánů, pergol, krovů, exteriérových konstrukcí, dubové trámy v zahradě, mostovky, pražce a jiné

 

 Rádi Vám poradíme s výběrem vhodného materiálu…

 

 

 

 

Technicky vysušené, hoblované dubové trámy

profily jsou vyráběny z technicky vysušeného dubového řeziva se zaručenou vlhkostí (zpravidla 15 % ±3%). U větších dimenzí nad 120mm se vyrábí jako středové řezivo nebo u menších dimenzí je primárním pořezu kulatiny je dbáno na proříznutí dřeně (středu kmene). To zaručuje vyšší tvarovou stálost.

 

Samozřejmostí je čtyřstranné hoblování nebo broušení a sražené hrany – na stropní trámy a jiné pohledové prvky dodáváme dubové hranoly hoblované, broušené, ozdobně frézované hrany, drážky nebo ručně hoblované.

 

 Rádi Vám poradíme s výběrem vhodného materiálu…

 

 

 

 

 

OŠETŘIT DUBOVÉ TRÁMY NEBO NECHAT ZEŠEDNOUT?

Dub nepotřebuje povrchovou úpravu ve venkovních podmínkách, protože bez přímého kontaktu se zemí vydrží asi 20 až 30 let bez rozpadu. Neošetřený dub zešedne asi za 2-3 roky díky slunečnímu záření a vlhkosti. Barva se nejprve mění od bodů, které jsou nejvíce vystaveny povětrnostním vlivům, a vyrovná se v závislosti na podmínkách během několika let. Šednutí dřeva lze zpomalit ošetřením dřeva transparentními konzervačními prostředky na dřevo. Vnější obklad vyrobený z dubu také nemusí být povrchově upraven, protože materiál  dub vydrží namáhání UV zářením a vlhkostí. Během let však dřevo zešedne. Pamatujte, že během šednutí může být tón povrchu  nerovnoměrný.

 

 

 

Pošlete nám rychlou poptávku

   

   

   

  Najdete nás také na: